Gene Trimmer: Specialized Square and Crowd Pleasers

Čas od času se může tanečník setkat s různými "specialitkami" - někteří calleři občas (večer, mimo hlavní program) ukáží tancování se šesti páry nebo spojení čtverylek v sále, kdy se můžete "projít" i několika vedlejšími čtverci, než vás caller dovede zpět domů. Pokud se ale nový caller chce podobné věci naučit ovládat, narazí na naprostý nedostatek materiálů. Gene Trimmer se rozhodl sesbírat podobné specialitky od různých autorů a poskytnout začínajícímu callerovi návod, jak je používat.

Kniha začíná vysvětlením některých pojmů a principů v SD, potřebných dále v knize, a ukázkou jejich využití na jednoduchých příkladech - tzv. mini-squares (facing couples, čtverylka ze dvou párů). Zde je nutné zmínit, že pravidla a principy, které Gene Trimmer ve své knize používá, nejsou vždy a obecně platné - proto pokud by si čtenář chtěl připravit složitějši choreografii, musí si určitá další omezení a pravidla hlídat (a objevit) sám. To je bohužel bolest drtivé většiny knih pro začínající callery.

Následující kapitoly ukazují tzv. Hexagon Squares (čtverylka ze šesti párů), Kaleidoscope Squares (čtverylky v sobě, se zvláštními tanečními pravidly), několik kapitol s různými variantami spojení několika čtverylek v sále a různých způsobů přecházení tanečníků mezi nimi. Poslední 2 malé kapitolky se věnují asymetrickému callování a principu "If you want to" - caller nechá tanečníky samotné rozhodnout, jestli následující povel zatančí či nikoliv - a i přesto, že je každá čtverylka pak v jiné formaci, dovede všechny domů. V obou těchto kapitolách jsou ale opravdu jen základy či spíše nakousnutí problematiky.

Každá kapitolka je podobně logicky členěna: úvod, pravidla pro tanečníky, pravidla pro callery, rozebraný příklad, jak dovádět tanečníky domů, a několik stran s choreo moduly (velmi jednoduchý basic). Vše je probráno pečlivě se spoustou diagramů, takže i začátečník v angličtině může tuto knihu poměrně bez potíží překonat. Obzvlášť u kapitol se spojováním čtverylek (Exploding Squares, Progressive Squares) však platí nutnost zvýšené pozornosti, protože některá uváděná pravidla fungují doopravdy jen na tom nejjednodušším basicu a poruší je dokonce i povel Ladies Chain.

Celkově je tato kniha velmi důležitý opěrný bod pro každého, kdo by se chtěl o nějaké speciality pokusit a nemá kolem sebe dostatek znalých starších kolegů - např. Kaleidoscope Squares jsem v Čechách ještě použít neviděl ani neznám nikoho, kdo by to dokázal callovat. Přesto je to jen odrazový můstek k vlastní práci a nápadům. Právě z důvodu neexistence psaných materiálů v tomto SD "oboru" existuje jen velmi málo obecně známých pravidel, a ty jsou v každé kapitole zmíněny. Další speciální definice či postupy si může každý vymýšlet sám a na workshopu je tanečníky naučit.

Kniha je psána velmi jednoduchou angličtinou s bohatou měrou obrázků a je vhodná pro každého callera - od začínajících až po zkušené hledající novou formu odpočinkové zábavy.

Milan Vančura


Tahle knížka je určena pro všechny, kteří se chtějí pokusit o něco neobvyklého, něco jiného než normální čtverylky. Na úvod bych podotkl, že celá kniha je psána anglicky, což by vás ovšem nemělo odradit. S těmi základními věcmi si poradíte i bez její znalosti, což mohu demonstrovat na sobě, a pro složitější věci najdete jistě někoho ve svém okolí, kdo vám s tím poradí.

Co v knize tedy najdete?

  1. Mini-Squares
    Tohle si už určitě každý zkusil. Jde o "malé čtverylky" po dvou párech. Dozvíte se, jak mini-čtverylky míchat, a najdete zde seznam použitelných figur pro B, MS, +.
  2. Hexagon Squares
    Jde o "čtverylku" o šesti párech. Všechny hlavní páry zde máte dvakrát.
  3. Tandem Squares
    Zde jde o dvě čtverylky "v sobě". Všechny páry jsou zde dvakrát v tandemech.
  4. Kaleidoscope Squares
    Tady je to obrovská čtverylka, ve které na každé pozici stojí čtyři páry.
  5. Exploding Squares
    Představte si 4 čtverylky, jak tančí spolu, tanečníci se stěhují z jedné čtverylky, chvílemi tančí třeba jen 8 tanečníků tvořících najednou novou čtverylku uprostřed, zatímco ostatní stojí kolem a dívají se.
  6. Progressive Squares with Static Squares
    Tanečníci se stěhují z jedné čtverylky do druhé. A když vám vše vyjde, tak všichni skončí zase doma.
  7. Siamese Squares
    Zde tvoří jednoho tanečníka dva lidé.
  8. Non-Symmetric Squares
    Nesymetrické čtverylky - jistě je jasné, o co jde.
  9. If you want to…
    Callerování systémem "kdo chce, zatančí…".

U každé "speciality" najdete úvod, kde zjistíte, kde, kdo, kdy… Pak se dozvíte něco o pravidlech pro callera a pro tanečníky. Dále najdete, je-li to třeba upravovat vybrané figury. Vlastní popis systému callerování je samozřejmě doplněn obrázky pro lepší pochopení problematiky. A navrch sem-tam několik modulů.

Závěrem: všem, kdo se chtějí pokusit o něco "neobvyklého", tuto knihu vřele doporučuji.

Tomáš Volný


Zpět na stránku SD knihovny CSCTA